Strona główna    Ogłoszenia parafialne   Intencje mszalne   Nasza Parafia   Zabytkowe organy   Czytanie   Galeria    Kontakt



Msze św. w tygodniu:

poniedziałek, środa (z nowenną), czwartek, piątek – godzina 18:00

wtorek – godzina 08:00

Msze św. niedzielne:

sobota – godzina 18:00 (zbiorowa)
niedziela – godzina 07:30, 09:00, 11:00 (dla dzieci), po nabożeństwie Gorzkich Żalów ok 16:50

Msze św. w święta przypadające w dni pracy:
godzina 08:00, 17:00, 18:00

Spowiedź św. przed każdą mszą św. 

Zobacz też
pozostałe nabożeństwa w ciągu roku


Biuro Parafialne:
- do 31.08.2024r. -
czynne w ŚRODĘ w godzinach
16:00 - 17:00.
 

Narzeczeni oraz osoby, które nie mogą przybyć do Biura w wyznaczonych godzinach proszeni są o uprzedni kontakt telefoniczny celem ustalenia terminu spotkania z Ks. Proboszczem - 509 789 543.

W pilnych sprawach proszę kontaktować się telefonicznie lub SMS pod numer 509 789 543

Nr konta bankowego parafii:
50 1090 2835 0000 0001 4298 5090

 



Parafia Wiry


 



2024-02-13, Już jutro Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele okres Wielkiego Postu


S

Dzisiaj ostatni dzień karnawału. Jutro Środa Popielcowa, która w Kościele rozpoczyna okres Wielkiego Postu.

Środa Popielcowa to dzień, który ma pobudzić nas do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Okres Wielkiego Postu trwa 40 dni i podzielony jest na dwie części. Pierwsza część trwa od Środy Popielcowej aż do 5. Niedzieli Wielkiego Postu i jest to okres, w którym rozważamy o pokucie i nawróceniu, co znajduje odzwierciedlenie w śpiewanych przez nas pieśniach o charakterze pokutnym. Drugą część rozpoczynamy po 5. Niedzieli Wielkiego Postu, kiedy to ściśle rozważamy słowa o męce i śmierci Jezusa Chrystusa, wówczas śpiewamy pieśni pasyjne.

Nierozłącznym obrzędem Środy Popielcowej jest posypanie głów popiołem. Zwyczaj ten, który jest znakiem pokuty, znany jest w wielu kulturach i tradycjach. Na kartach historii znajdziemy go m.inn. w starożytnym Egipcie i Grecji, u plemion indiańskich, a przede wszystkim na kartach Biblii. Obrzędowi posypywania głów popiołem towarzyszą słowa wypowiadane przez kapłana "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". 

Msze św. z posypywaniem głów popiołem w naszym kościele o godzinie 08:00, 17:00 i 18:00.
Obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie ma żadnej dyspensy.
Przy wyjściu z kościoła zbiórka do puszek na pomoc dla Ukrainy.

Zapraszamy do współnej modlitwy.

„W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa”. (za deon.pl)

Jakie są zauważalne dla każdego w kościele znaki Wielkiego Postu?
W tym czasie zakazane jest ozdabianie ołtarza kwiatami, z liturgii niedzielnej znika hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a w aklamacji przed Ewangelią zamiast radosnego „Alleluja” będziemy śpiewali „Chwała Tobie Królu wieków” lub „Chwała Tobie Słowo Boże”. Pieśni kościelne, jak pisaliśmy powyżej będą dostosowane do liturgii mszalnej, a organy powinny grać jedynie do podtrzymania śpiewu. Niewskazana jest w okresie Wielkiego Postu gra instrumentalna/solowa na organach.

W Wielkim Poście towarzyszyć nam będą dwa nabożeństwa:
1) Droga Krzyżowa – którą będziemy odprawiali w piątki po mszy św. o godzinie 18:00 (ok. 18:30)
2) Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – które będziemy odprawiali w niedziele o godzinie 16:00. Po Gorzkich Żalach ok. godziny 17:00 msza św. bez kazania.







                                

Osób online: 2
stat4u